Poli Timișoara a cedat cu 4-1 în deplasare la Metaloglobus București, după ce timișorenii nu au mai contat în repriza a doua. Alb-violeții au deschis scorul, prin Ursu, dar cu atât au rîmas din meciul jucat în cartierul Pantelimon.

Ursu a deschis scorul la prima fază importantă a meciului. După o fază creată de bârnoi, cu șut respins în blocja, atacantul timișorenilor a fos tpe fază și a marcat. Peste două minute, Ursu a fost din nou periculos, la altă fază la care a contribuit Bîrnoi. Metaloglobus a jucat slab toată prima repriză și nu a prea contat în atac. Pe acest fond de joc, Poli a mai avut două ocazii mari. Pamfile și Ursu au fost pericolele, dar nu și suficient de letale pentru portarul Gavrilaș. La pauză însă, totul s-a schimbat.

Nicolae Grigore a făcut nu mai puțin de patru schimbări, iar la Poli a fost înlocuit, accidentat, Bîrnoi. În minutul 58, Alexandru Enache a marcat de lângă bară, după o centrare. Poli a maia vut două coazii, prin Ignea, ambele salvate de Gavrilaș. În minutul 76, au începtu greșelile defensive la timișreni, iar Andrei Florescu a marcat pentru 2-1. Ovidiu Herea a mărit diferența peste șapte minute, cu o defensivă tot mai debusolată, iar ultimul gol l-a înscris Claudiu Herea, dintr-un penalty vneit după ce Păduraru l-a lovit pe Enache.

Metaloglobus: Gavrilaș – I. Sîrbu (Grosu 46′), D. Lung, Caramalău, Andr. Sava – Liv. Mihai (Pandele 46′), Al. Coman (Al. Lazăr 72′) – Plumbuitu (Andr. Florescu 46′), Cl. Herea, Potecea (Al. Enache 46′) – Ov. Herea (cpt.)

Poli Timișoara: Păduraru – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – Ignea, R. Lazăr – D. Andrei (Moțiu 80′), Bîrnoi (Zaluschi 46′), Oct. Ursu (Rob. Hațegan 88′) – D. Benzar (Gerbi 80′)

Poli va juca din nou sâmbăta viitoare, acasă cu Csikszereda.