Când a terminat de jucat cu adversarii ”subțiri” din Liga 2, Ripensia și-a terminat invincibilitatea. Roș-galbenii au pierdut cu 2-0 în Ghencea, unde în repriza a doua au fost aproape total căzuți fizic, iar astfel, Răsdan și Buhăescu au putut să marcheze. De remarcat că la 1-0, a fost introdus David Ciurel, un jucător susținut mult de Iosif Rotariu, deși pe bancă se afla, de exemplu, jucătorul de viteză Vasluian.

În prima repriză ambele echipe au avut faze la poartă, dar nu ocazii prea serioase, deoarece majoritatea execuțiilor au fost fără intensitate și astfle, portarii nu au avut mari probleme. Pacionel și Chipirliu și-au încercat primii tirul la poarta lui Rus, fără succes, pentru ca apoi Mitrov să aibă o reluare cu capul reținută ușor de Bălbărău. În minutul 30, la o bâlbâială a lui Rus, gazdele au invocat că balonul a trecut de linia porții, dar arbitrii au lăsat jocul să continue. Pe finalul reprizei, steliștii au mai atacat prin Chipirliu, dar tot fără mare efect.

În repriza a doua, Ripensia nu a putut să mai conteze în joc prea mult. De altfel, e de remarcat că nu este primul meci în care una dintre cele mai tinere echipe ale campionatului ligii secunde cade fizic. Cu adversar fără vlagă în fața, steliștii au putut să domine jocul nestignheriți. În minutul 67, Coulibaly a greșit și mingea a ajuns la Enceanu, care i-a trimis lui Răsdan, al cărui șut pe culoar s-a dus direct în plasa porții.

Deși Vasluian, Stoi sau chiar Valerii Macrițchii erau pe bancă, Petruescu a mizat pe David Ciurel, jucător de 16 ani mult prea crud pentru așa un meci. Bineînțeles, mutarea nu a adus nimic în plus, iar în prelungiri, steliștii au putut marca golul doi, după o combinație între Enceanu și Chipirliu, terminată cu șutul puternic al lui Buhănescu.

Steaua: Bălbărău – D. Oroian, Walace, Beța, Ad. Ilie – Fl. Răsdan, Val. Bărbulescu (cpt.), Băjenaru, Em. Pacionel – Huiban (Enceanu 57’), Chipirliu

Ripensia: I. Rus – Sturzu, Țeiranu, Lalic, Gladun – Vidrăsan, Coulibaly (cpt.) – Piftor, Mih. Ene, Mitrov (Ernest 60’) – Golda

După întrerupere prilejută de jocul echipei naționale, Ripensia va juca acasă cu Astra Giurgiu.