Este tot mai evident că Banat Girls Comloșu Mare își trăiește finalul ca și echipă de prima ligă sau chiar ca și club. Duminică, echipa a jucat doar 48 de minute la Gloria Bistrița, astfel că va pierde meciul la ”masa verde”.

Echipa are mari probleme financiare și a consemnat și o neprezentare recent la u17, într-un meci cu Poli, deci desfășurat pe plan local. Cu jucătoare neplătite, conducerea a hotărât să se facă deplasarea în ziua meciului, cum partida era programată la ora 15. Doar opt fotbaliste au purces la drum, pentru că echipa de senioare are deja o neprezentare, și o a doua înseamna excluderea din competiție. Rania Kara Jouli  și Oana Negrea au marcat pentru 2-0 la pauză, iar în repriza a doua, tot Jouli a înscris.

Din minutul 48, Andrada Ungur s-a accidentat, iar cum la fete, opt jucătoare e minimul, arbitrul a fluierat finalul în minutul 48. ”Desi trecem prin momente dificile, fetele au facut eforturi extraordinare si am reusit sa ne prezentam la Bistrita unde printr-un joc colectiv extraordinar am tinut piept onorabil uneia dintre cele mai bune echipe din Liga 1.Prin ambitia si determinarea deosebita a celor 8 fete care au facut aceasta deplasare si care au castigat si admiratia adversarului prin profesionalismul si evolutia lor”, a declarat antrenorul Dan Popescu.

Banat Girls: Laura Vogt(c), Ana-Maria Popescu, Nicol Dinca-Vuia, Amanda Lihv, Andrada Ungur, Suzuho Yamasaki, Francesca Frericks, Rebecca Melack.

Echipa are programat următorul meci joi, 2 mai, acasă, cu Târgu Mureș, de la ora 16.