”Urșii” de la Timba resimt greu contactul cu prima ligă, după ce au pierdut cu 103-99  pe terenul celor de la SCM U Craiova. Galben-negrii au ajuns la trei înfrângeri, după ce au pierdut și cu U BT Cluj, dar și cu Poli Iași, la 4 puncte, în Cupa României.

Oltenii au jucat tare încă din primul sfert, unul terminat la 35-17, scor care arată cât de puțin accent s-a pus pe apărare. La pauză s-a intrat cu 55-46, fără să se schimb mult situația. Timba nu a putut reveni nici în sfertul trei, unul la finalul căruia tabela indica 79-66. Ultimele zece minute nu au lăsat loc de minuni în Bănie. Bamba a fost cel mai bun marcator al Timișoarei, cu 15 puncte, urmat de Florveus și Naylor, fiecare cu 14 puncte.

Au mai înscris pentru bănățeni: Pavlovic – 12 puncte, Popescu – 11 puncte, Jereminov – 10 puncte, DeThaey – 10 puncte, și Balmuș – cu 4 puncte. La Craiova, Martinic și Siriscevic au fost în mare formă și au dat 30, respective 26 de puncte.

Timba va juca returul cu Iașul la mijlocul săptămânii viitoare, iar apoi are meci acasă cu Phoenix Galați, în campionat.

(foto: facebook.com/bctimba)