Atletismul timișorean a cucerit medalii importante la Campionatul Național de Seniori și U23 de Atletism în aer liber, care a avut loc la Cluj. Timișorenii Cosmin Dumitrache și Cristina Bălan (foto) au luat medalii de aur, și tot campion a devenit și Vlad Dulcescu, sportiv cu dublă legitimare și la CSM Timișoara.

Cosmin Dumitrache domină de ani de zile proba de 110 metri garduri și a mai pus un titlu de campion în palmaresul său. Sportivul legitimat la CSM Timișoara și Rapid București a obținut timpul de 14,35 pentru un nou aur. Tot aur a luat și Cristina Bălan, la 800 de metri. Sportiva de la CS Atheltics Timișoara a obținut timpul de 2:07:26 și s-a impus în proba în care este specialistă. Bălan a alergat și la 400 de metri plat, unde a luat locul 5. Medalii importante a luat și Vlad Dulcescu, sportiv legitimat la Poli Iași și CSM Timișoara. Dulcescu a luat aurul la 200 de metri, cu timpul de 21,35, dar și la 400 de metri garduri, unde a obținut timpul de 51,14.

Cu 47,92, Dulcescu a luat bronzul la 400 de metri plat, acolo argintul l-a luat Robert Parge, sportiv legitimat la CSU Cluj Napoca și CSM Timișoara, cu timpul de 46,89. Alte clasări în afara podiumului au fost bifate de atleții legitimați la CSU Poli Timișoara. La 10.000 de metri, Yasmina Tămășilă a luat locul 5, iar Anita Zaro, locul 6. În aceeași probă a băieților, Marian Ploscaru a fost pe 6. În cursa de 3000 de metri obstacole, Iulia Drăgoi de la CSU Poli a fost pe 6, iar Anita Zaro, pe 7. La masculin, în aceeași probă, Andrei Mirea a fost pe 6. În cursa de 5000 de metri feminin, Anita Zaro a terminat pe locul 4.

La masculin în aceeași probă, Anton Beniamin de la LPS Banatul a terminat pe locul 10. Beniamin a mai bifat un loc 7 la 1500 metri plat.