CSC Dumbrăvița a remizat 1-1 cu Csikszereda, în ultima etapă din sezonul regulat. Alb-verzii au condus la pauză, dar apoi au fost egalați după un penalty făcut cadou de Tismonar, care l-a împins în careu pe Babati după ce abia intrase în teren. După joc, Cosmin Stan a venit să facă scene cu ridicatul de pe scaun la conferința de presă, ca protest.

Oaspețții erau deja calificați în play-off, dar nu au arătat că sunt echipa mult mai bine clasată, mai ales în prima jumătate de oră, când au avut și mai multă posesie pe alocuri, dar nu au știut să inițieze faze de poartă. Nici Dumbrăvița nu a avut ocazii importante, dar a marcat la prima fază de poartă, în minutul 35 După o urcare a întregii echipe în jumătatea adversă, Morariu a centrat din dreapta careului mic, iar Dragan Paulevici a marcat de la bara a doua. Chiar dacă harghitenii nu au fost prea periculoși, Paul Toroc a oferit siguranță dintre buturi echipei sale din prima repriză. Trebuie spus că din prima repriză, au existat reproșuri la adresa arbitrajului lui Mihai Motan, mai ales ale gazdelor, care reproșau unități diferite de măsură la faulturi, în funcție de club. Jocul s-a mai schimbat în repriza a doua, când Ilieyș a făcut trei schimbări la pauză.

Csikszereda s-a prezentat altfel în repriza a doua, când a avut majoritatea ocaziilor. Ocazie bună pentru ca Paul Toroc să iasă din nou la rampă cu intervențiile sale. Prima șansă a avut-o Markai, introdus la pauză, în minutul 48, când a reluat din cădere, dar lent, din careu. Dumbrăvițenii au avut puține ocazii, dar în minutul 55, Veres a pus serios în pericol poarta, iar același Toroc a respins de sub bară. Pericolul a venit și de la fundaș, când Apro a bătut puțin pe lângă oartă o lovitură liberă. Toro  a salvat și un șut a lui Jebari, în minutul 62, iar ulterior, ritmul ocaziilor s-a mai rărit. Abia trimis în teren, Tismonar a ”animat” lucrările aiurea când l-a împins pe Babati. S-a dat, logic, penalty, iar Markai a marcat, pe centrul porții, în condițiile în care Torc plonjase în lateral. Ulterior, s-a făcut un fault la centru, iar Salhi și Babati s-au laut la harță și au fost eliminați, așa cum a fost și Florin Macavei. Pe final, Jebari a maia vut o ocazie.

CSC Dumbrăvița: P. Toroc – Morariu (Tismonar 80′), Scutaru (Horcea 63′), Zurbagiu (cpt.), Ghinescu – Martinov, Salhi – Ristin (Băluțoiu 15′, Paleacu 80′), Gavra (Andr. Olaru 80′), Ekmekci – Paulevici

Csikszereda: Gyenge – J. Nagy, Kelemen (cpt.), Apro, Gal-Andrezly – Vereș (Szondi 76′), Jebari – Bakoș (A. Nistor 46′), Anderson Ceara (Makrai 46′), Ronai (Balogh 69′) – Jelena (Babati 46′)
La vestiare, cosmin Stan a răcnit către observatorul de meci Mihai Marcu, referitor la arbitrul Mihai Motan. ”Nu se poate așa ceva. Dacă ăsta mai arbitrează și etapa viitoare, e incredibil. Voi îi încurajați, că le dați notă de trecere!”, a strigat Stan. Apoi, la conferința de presă, Stan a făcut scene de primadonă. El ținea coatele pe masă când a rostit trei propoziții, iar ochelarii din mână îi tremurau de parcă avea Parkinson, de nervi. „Vă rog frumos să nu vă supărați pe mine că voi pleca. Dar, în semn de protest pentru ceea ce s-a întâmplat astăzi, nu stau la conferința de presă. E imposibil să se întâmple așa ceva la fotbal”, a precizat Stan.

Paul Toroc a precizat că nu trebuia să se dea penalty. ”Eu zic că am meritat victoria, am avut și ocazii foarte mari. Din păcate, nu am reușit. Noi am zis că data viitoare o să fie mai bine. Am avut și ghinion. Un penalty, părerea mea, nu a fost nimic, doar s-a aruncat în careu și domnul arbitru a fluierat. (n.r întreat despre împingere) Eu am văzut că nu. Meciul s-a terminat până la urmă oricum. Rezultatul este pe tabelă”, a precizat portarul. El a spis că și fratele său Andrei, ajuns la Bologna, a fost furat de arbitri. ”Fratele meu este bine, chiar și-a intrat și el în ritm. Chiar a avut duminică meci cu Parma (n.r. a jucat la satelitul Bolognei). A pierdut 1-0, din păcate, că l-au furat și pe el arbitrii”, a adăugat tânărul.

Robert Ilyeș a fost mult mai calm și a , analizat exact ce a greșit echipa sa, fără crize de nervi. ”A fost un meci aprig disputat. S-a văzut că ambele echipei și-au dorit să câștige. Din această cauză au ieșit și mici scandaluri, dar, per total, cred că rezultatul este echitabil. Pentru că astăzi am întâlnit o echipă foarte arțăgoasă. Știam acest lucru, am pregătit toată săptămâna, dar jucătorii mei încă nu au înțeles ce înseamnă să joci împotriva unei echipe care știu foarte bine ce joacă acasă. Știam că aici e un colectiv care joacă până în minutul 90. E o echipă agresivă, îi place să joace la dueluri, și, din această cauză, zic că jucătorii mei nu au fost pregătiți mental 100% pentru jocul de astăzi. Am intrat prea pe vârfuri, din păcate. Dacă puteam, voiam să schimb cinci sau șase jucători la pauză, pentru că atitudinea unor jucători m-a nemulțumit foarte tare”, a precizat antrenorul ciucanilor.

Săptămâna viitoare e pauză competițională, iar Dumbrăvița nu are programata niciun amical. Echipa va juca în Grupa a de play-out, cu Ceahlăul, Reșița, Metaloglobus, FC Argeș, Unirea Dej și Alexandria. Programul se va stabili săptămâna viitoare.