Voleibalistele de la CSM Lugoj au pierdut cu 3-1 în fața celor de la Știința Bacău, după un meci de aproape două ore. Timișencele au „murit” fără puncte, dar s-au predat după două ore (115 minute de joc), în fața echipei din Moldova compusă din multe jucătoare de naționala României.

CSM Lugoj a intrat foarte bine în primul set, pe care l-a și câștigat cu 25-20. Jocul a fost mult timp echilibrat și mare parte din sfertul al doilea, însă după 11-11 Bacăul s-a distanțat și a luat setul cu 25-16. Lugojul s-a ținut bine în debutul setului trei, dar Știința și-a luat avans și l-a câștigat cu 25-18. În ultimul set, meciul a fost din nou echilibrat, iar o greșeală a Georgianei Faleș a dus scorul la 20-20. Băcăuancele au gestionat însă bine finalul de set, terminat cu 25-20, și au pus punct jocului.

CSM Lugoj va juca săptămâna viitoare derby-ul cu Agroland, la Timișoara, de ora 19.

(foto: Silviu Boian)