Baschetbaliștii de la SCM Timișoara au pierdut la scorul de 82-71 meciul cu Steau București, jucat în cadrul unui turneu organizat la Cluj Napoca, ultimul al turului de campionat. Bănățenii au dominat jocul în prima repriză, dar au cedat apoi în a doua jumătate într-un joc important pentru clasarea în play-off.

Meciul a fost destul de accesibil pentru timișoreni încă din debutul său, în ciuda despărțirii de Stallworth și a faptului că Lazar venea după o perioadă cu probleme medicale. Alb-violeții s-au desprins la conducere și au câștigat primul sfert cu 19-12. Nu au fost răsturnări de situație până la pauză, când s-a intrat cu 35-28, după un parțial în care ambele echipe au marcat destul de puțin. Sfertul trei a început cu două minute fără coș marcat pentru Steaua și 8 puncte ale bănățenilor. După 42-28, pe finalul de sfert, Creek a egalat la 51-51 pentru bucurelteni, după o triță, în ciuda unui time-out cerut anterior de Petricevic. Mandache și-a adus colegii în avantaj, iar în sfertul decisiv s-a intrat cu 59-57 pentru bucureșteni.

Sfertul patru a început bine tot pentru ”militari”, care s-au desprins la 63-57. În acest context, Dragan Petricevic a decis să mizeze și pe Lazar. În zadar au încercat timișorenii să revină, deoarece nu au mai putut să egaleze. Cel mai bun marcator al timișorenilor a fost Komatina, cu 20 de puncte, urmat de Brown, cu 16, Olah, cu 10, Mijajlovic, cu 9, Dragoste, cu 8, Mikovic, cu 6, și Gajic, cu 2. Vranes, Crek și O’Brien au fost principalii marcatori ai Stelei, cu 21, 20 și, respectiv, 19 puncte.

SCM Timișoara va juca mâine de 19,30 cu U BT Cluj Napoca, ultimul meci din turul de campionat din Liga Națională de Baschet masculin.