SCM Timișoara s-a impus la scorul de 96-82 în meciul cu CSM Târgu Jiu, ultimul din Conferința A și, totodată, al sezonului regulat. Bănățenii au țintit o victorie la mai mult de 12 puncte, diferența la care au cedat în Oltenia în restanța disputată la 9 ianuarie.

Timișorenii au condus tot meciul, fără să se desprinsă însă ușor la o diferență mare. După primul sfert, scorul a fost de 24-19, pentru ca până la pauză să fie mai bine, 53-45. Oltenii au mai redus diferența după al treilea sfert. terminat cu 70-64 pe tabelă, o diferență favorabilă gorjenilor dacă se menținea. În sfertul patru însă, când s-a văzut presiunea resimțită și de antrenorul Dragan Petricevic, care și-a certat zgomotos echipa la time-out. Pe final de joc, cronometrul a trebuit resetat cu 4 secunde, deoarece de la masa oficială, unde au stat persoane mai tinere, s-a greșit.

Adversarul a stat mai bine la recuperări, procentaje de libere și 2 puncte,d ar net inferior la ”trițe”, doar 24% față de 50% ale gazdelor. Cel mai bun marcator al Timișoarei a fost Kesar, cu 18 puncte, urmat de Mirkovic și Dimitrijevic, fiecare cu câte 16 puncte, Năsturescu, cu 11 puncte, Lazar, cu 10, Gajic, cu 8, Mitrovic, cu 6, Petrscu, cu 5, Scot Grayeson, cu 4, și Schipor, cu 2. Undeerwwod a dat cele mai multe puncte ale gorjenilor, 24.

Dragan Petricevic a explicat că s-a temut de meci deoarece echipa a revenit târziu, după ora 8 dimineața, din Cehia, de la Kolin. ”Important e că am reușit să învingem. În primul rând, pentru că această victorie se va contabiliza pentru continuare competiției, n grup 11-18 și mai mult, de atât, pentru noi a fost important să învingem acest meci la peste 12 puncte. Primul obiectiv fixat a fost, bineînțeles, să-i învingem. Vom avea prima etapă, în cazul în care suntem pe locul 6 în grupa noastră, o să avem acasă. pentru noi înseamnă enorm de mult. Prima etapă, în mod normal, trebuia să fie sau la Ploișeti, sau, în caz contrariu, cu Focșaniul. Până la Ploiești înseamnă un drum destul de lung. Eu m-am temut de acest meci pentru că ei au avut timp să se pregătească de acest meci, având în vedere că noi am avut o deplasare lungă. Drumul din Cehia a fost lung, cu probleme pe drum”, a declarat antrenorul Timișoarei.

Antrenorul oltenilor a vorbit despre importanța preciziei aruncărilor de la distanță. ”Vreau să felicit Timișoara. Au jucat un baschet bun, au aruncat bine de afară. E greu să joci când o echipă aruncă atât de bine de afară și sunt puternici și sub panou.. Am rămas în meci pe  cât de mult s-a putut. Puteam face un final mai bun.  Noi trebuie să învățăm să jucăm abschet timp de 40 de minute. Nu avem ce face în privința retrogradării. Trebuie să ne conformăm și să jucăm cât putem de bine. Toate echipele au șanse egale. Desigur, cel care au doar una sau două victorii au mai puține șanse”, s punctat Kresimir Basic.

SCM Timișoara joacă miercuri de la 18,30 acasă cu BC Vienna, în Cupa Alpe Adria. În campionat va juca în weekend acasă, cu CSM Focșani, în weekend, în play-out.