Alb-violetele de la Poli Timișoara au învins sâmbătă, la scorul de 3-0, pe Csikszereda, în prima etapă din play-off. Cele două formații se vor mai întâlni de trei ori în această fază, conform noului sistem de disputare al meciurilor.

Ajutate și de Sara Câmpean din poartă, alb-violetele au putut câștiga la scor de forfait. Primul gol a venit în minutul 28. După o fază pornită dintr-o lovitură liberă bătută de Bistrian, minge a trecut pe la Kurja, Bratu, Meluță, și a ajuns la Dimitra Ivanova, care a marcat. Înainte de pauză, Barbara Bartalis și-a dat autogol, după o centrarea a lui Pera. Au urmat ocazii ratate de ambele formații în repriza a doua, dar, în cele din urmă, din centrarea lui Kurja, Meluță a mai dat un gol din semi-foarfecă.

Poli Timișoara: 1. Sara Câmpean, 5. Teodora Meluță, 6. Melinda Nagy, 4. Antonia Bratu, 96. Claudia Bistrian (99. Emilly Scaramelo 77’), 10. Nikoleta Kurja, 18. Alexandra Boboc (7. Florentina Ancăș 53’), 11. Roxana Mirea, 17. Shaira Pera (19. Andreea Șepețan 60’), 9. Lorena Mihăilesc (28. Aida Bucșa 77’), 16. Dimitra Ivanova (25. Dana Cioablă 77’).

Mirel Albon a fost mulțumit de evoluția jucătoarelor sale. ”Am mai trecut un hop, mai avem încă 11. A fost un meci dificil, știam că așa va fi, un advesar incomod. Tot timpul am avut meciuri dificile cu Csíkszereda, însă am gestionat bine momentele cheie ale jocului. Chiar dacă nu am avut nivelul și intensitatea din jocul cu Clujul, cred că am făcut un joc bun, inteligent, echipa adversă a avut, din nou, puține șanse de a marca. Noi am marcat trei goluri și am mai avut câteva ocazii de a o face. Mă bucură jocul defensiv, din nou am făcut o partidă bună, nu am dat timp, nu am dat spațiu adversarelor, nu le-am lăsat să paseze, ele fiind o echipă care pasează foarte bine. Au reușit în unele zone, mai ales în zona de mijloc, dar nu au reușit să dea nicio pasă filtrantă importantă”, a declarat antrenorul timișorencelor.

Duminica viitoare, Poli va juca acasă din nou, cu Olimpia Cluj.