SCM Poli Timișoara a spart gheața și s-a impus cu 28-27 în meciul cu Steaua București din runda a cincea. Fără să fie favoriți, bănățenii au izbutit primul succes din actuala ediție de campionat, după ce au profitat de startul de sezon foarte slab al roș-albaștrilor.

Succes cu atât mai important cu cât nu au jucat Fenici, Baican și Cîmpan, toți cu probleme medicale. Nici Steaua nu a mizat în prima repriză pe Vali Ghionea. Jocul a decurs echilibrat până în minutul 14, când Sadoveac a marcat pentru prima desprindere, la 9-7. Cu intervenții bune din poartă ale lui Lazăr și Stojkovic, Poli s-a desprins la trei goluri diferență, iar la pauză a intrat cu 17-14. Steaua a ieșit însă foarte bine de la vestiar și în trei minute și jumătate a egalat la 17, mai ales că intrase și Ghionea în teren .Poli a preluat din nou conducerea, cu avantaj, mai fragil, iar bucureștenii au condus prima dată după 44 de minute, cu 21-22, când Neagu a trimis în poarta goală .

Luptele au continuat aprig, și echilibrat, iar în minutul 56, după o intervenție a lui Iancu dintre buturi, s-a trimis din nou în poarta goala. Finalul însă nu a mai fost ratat de poliști, ca în startul de sezon, iar echipa a avut o explozie de bucurie la final. Marjanovic a fost cel mai bun marcator pentru Poli, cu 8 goluri, urmat de Trif, cu 7, Sadoveac, cu 4, Chira, cu 3 goluri, Dumitrescu, Pribanic și Bordeanu, cu câte 2 goluri fiecare. Lazăr a salvat 7 mingi, iar Stojkovic, 3. Ovidiu Irimia a dat cele mai multe goluri ale Stelei, 6.

Mihai Rohozneanu a precizat că era, el personalu, cu moralul la pământ. ”Este 100% meritul lor pentru această victorie. Astăzi m-au făcut mândru că sunt antrenor la echipa asta, pentru că fiecare, când a intrat, a dat 100% și dorința lor de victorie a făcut ca astăzi, toate punctele să rămână la noi. Mulțumesc suporterilor noștri, care mi s-au părut mai mulți ca de obicei și mult mai vocali. Ei au meritul lor . Îi apreciez pentru ce fac și că ne susțin, chiar dacă noi am avut câteva rezultate mai puțin dorite. Cheia succesului a fost felul în care jucătorii au intrat în teren, s-au luptat pentru fiecare minge, au fost  foarte-foarte serioși și numărul de greșeli neforțate a fost mai mic ca la celelalte meciuri. Eram cu moralul la pământ, ei m-au ridicat. Le mulțumesc și sunt mândru că sunt antrenor la echipa asta”, a declarat antrenorul lui Poli.

Ianus Dumitrescu, alături de Sabin Ignat, l-au suplinit pe Fenici. ”A fost un meci foarte dur de la început până la final, foarte strâns. E bine că ne-am luptat de la început până la sfârșit, ne-am dorit și s-a văzut pe teren. Cred că asta a făcut diferența, dorința și forța grupului ne-au ajutat până la final. Probabil că a fost cle mai bun meci al meu, am avut și minute”, a spus tânărul handbalist.

Antrenorul Stephan Plantin nu a venit la declarații, ci managerul Andrei Cian. ”Din punctul meu de vedre, nu prea există scuze. Cu toate că am venit cu un lot puțin numeric din caua accidentărilor și cu întreruperi de pregătire din cauza lotului național, totuși, pot spune că am întâlnit o echipă bătăioasă, ambițioasă. Trebuie să ținem cont de faptul că Timișoara a jucat cu mulți jucători tineri. Poate singurul liant între acești jucători și spiritul Timișoarei au fost Sadoveac și pivotul. Consider că o echipă care are șase-șapte jucători la lot nu are scuză să nu poată să câștige un meci în deplasare, în orice condiții. Nu pot decât să fiu dezamăgit pentru prestația echipei și pentru rezultat. Nu e normal să fie așa. Cu siguranță lucrurile nu pot rămâne așa. Reprezententăm Steaua. Este un brand în handbalul românesc. N-am întâlnit o echipă de Champions League. Nicio secundă nu iau din meritele Timișoarei, nu iau din meritele lor, dar cred că jumătate din cei de pe teren au sub 25 de ani”, a punctat Cian.

Ovidiu irimia a încercat să motiveze startul slab al Stelei. ”Noi venim după o perioadă grea, am avut mulți accidentați, s-a văzut chestia asta. N-am avut mult timp să ne antrenăm, jucătorii noștri au fost plecați la echipele naționale și s-a văzut. Echipa lor a avut jucători accidenți, dar noi și am avut mulți plecați la loturi și consider că am pierdut foarte mult pe tema aceasta, că n-am putut să jucăm împreună și să ne antrenăm mai mult. Am reușit să facem niște prime minute bune din a doua repriză. ne-am revenit în tonus, dar am fos tmulți accidentați și la loturi și am căzut puțin fizic pe finalul meciului”, a spus jucătorul.

Poli va juca acasă și săptămâna viitoare, cu Dinamo, sâmbătă de la ora 13, la cererea bucureștenilor.