Ripensia Timișoara a pășit cu dreptul în partea a doua a Ligii 2, după ce s-a impus acasă cu 3-0 cu Metaloglobus București. Timișorenii au dominat jocul și au marcat prin Călin, Lungu și Apro. Oaspeții nu au arătat mai nimic și au și irosit o lovitură de la 11 metri.

Ripensiștii au început mult mai bine meciul și așa au și ajuns să înscrie. În minutul 18, cu portarul Gavrilaș ieșit hazardat, Popovici a fost lansat, dar a ratat singur cu poarta goală. Gazdele au fost periculoase la un șut al lui Ovidiu Herea, care s-a dus puțin pe lângă poartă.  Peste cinci minute însă, după primul corner, Tudor Călin a marcat cu capul. Diferența a crescut din minutul 29, după o respingere greșită a apărării bucureștenilor, când mingea a ajuns la Caius Lungu, care a trimis direct în plasa porții. În minutul 32, Tudorache a obținut un penalti, în duel cu Ciubotariu, iar Apro a înscris de la punctul cu var pentru 3-0. Cu acest scor s-a intrat la cabine, după ce și Chera a ratat o ocazie bună.

La pauză, Marius Măldărășanu, antrenorul oaspeților, a plusat cu Alexandru Coman și Ianis Stoica. Bucureștenii și-au mai revenit, dar insuficient. În minutul 50, Stoica a obținut un penalti, la un duel cu Lungu. Claudiu Herea a executat însă slab, iar Horațiu Moldovan nu a avut probleme să apere. Timișorenii au mai avut ocazii. La o fază începută de Chera, Tudorache a finalizat, dar apărarea oaspeților a fost pe fază. Ritmul de joc a scăzut spre final, după până atunci a fost unul foarte bun pentru prima etapă. Cea mai importantă ocazie a avut-o tot formația roș-galbenă, prin Stoi, dar  portarul Gavrilaș a respins.

Ripensia Timișoara: H. Moldovan – Caius Lungu, Apro (cpt.), Hecsko, A. Macriţchii – V. Macriţchii, T. Călin, Al. Neagu (Stoi 66′) – Chera, Al. Popovici (Vasluian 84′), Tudorache (C. Sîrbu 73′)

Metaloglobus București: Gavrilaş – Iul. Ciubotaru, Fl. Plămadă, L. Cazan, Sava – Ciocâlteu (Găvîrliţă 69′), Mino Sota, Andr. Lungu (Al. Coman 46′), Duminică (I. Stoica 46′) – Ov. Herea (cpt.), Cl. Herea

Alexandru Pelici a spus că era foarte important un prim pas cu dreptul pentru echipa sa. ”Suntem mulțumiți că am reușit să câștigăm acest prim joc. Se știe că întotdeauna un prim joc este lipsit de ritm și intri mai greu. Dar sunt foarte bucuros că băieții au înțeles exact importanța punctelor puse în joc pentru noi. O victorie care ne dă moral  să ne ridicăm din acea zonă. Mă bucur că nu sunt accidentări și vom merge la UTA să ne jucăm șansa. Cred că ne-am adaptat mai bine decât Metaloglobus, cred că aici a fost problema. Ei au jucători foarte buni, cu tehnicitate și valoare individuală ridicată, dar probabil că terenul le-a pus probleme. Dacă ar fi înscris din 11 metri imediat după pauză, jocul ar fi fost mai tensionat sau ar fi fost probleme mai mari. Așa, nu cred că s-a pus problema învingătorului după aspectul jocului. Am avut ocazii mari, la 0-0 a scăpat Popovici singur, apoi și ei prin Herea. Apoi au intrat golurile, a fost dezechilibru. În repriza a doua ei au avut penalti, dar și noi puteam să facem 4-0 prin Stoi. Trebuie să lăsăm nasul jos, să munci, să fim o echipă muncitoare, modestă, care încearcă să se bată de la egal la egal cu oricine”, a precizat Pelici.

Marius Măldărășanu a spus că echipa sa nu a avut atitudinea potrivită și nu s-a adaptat bine terenului destul de prost. ”Nu știu dacă ar mai fi ceva de spus când pierzi cu 3-0. Ne așteptam la un meci foarte-foarte greu pentru că Ripensia era cu cuțitul la os. Știam că vor fi o echipă foarte-foarte agresivă avându-l antrenor pe domnul Pelici. Un antrenor foarte-foarte bun, care pune accent pe organizarea defensivă. Însă noi din punct de vedere al atitudinii am rămas datorit. Nu ne-am adaptat condițiilor și aici mă refer la teren. A fost un dezavantaj pentru noi. Din păcate, ne-am trezit prea târziu, era deja 3-0. Le-am spus despre adversar că sunt jucători de viteză, încearcă foarte mult. Poate un pic lenți. Dar trebuie să luăm un pic de adâncime, automat, contează dublajul. Am fost foarte largi. Am vrut să jucăm. Avem un joc de posesie bun în general și încercând să jucăm fotbal, suntem expuși. Până la urmă, probleme apărute în defensivă nu au fost neapărat din vina fundașilor centrali. Toți au greșit, pentru că faza defensivă începe cu atacanții”, a spus Măldărășanu.

Runda viitoare, Ripensia va juca la Arad, cu UTA.