Ripensia Timișoara a fost intimidată de CSA Steaua București, care s-a impus cu 2-0 în ultima rundă din sezonul regulat. În ultima jumătate de oră, echipa lui Oprița a jucat cu om în minus, iar Ripensia a avut și penalty, dar l-a irosit.

Steaua a intrat tare în meci și a ”paralizat-o” pe Ripensia în propria jumătate în startul partidei. Enceanu, Kayondo și Bodișteanu au avut șanse a marca. În minutul 17, Ripensia a ieșit în minutul 17 din capcană, iar din pasa lui Vidrăsan, Ene a avut o ocazie bună, dar Iancu a intervenit. Steaua a mai domolit ritmul atacurilor, iar pe acest fond de joc, și Vidrăsan a avut două ocazii. Per total, Steaua însă a dominat, dar la vestiare s-a intrat cu un 0-0 care se vedea că nu mai va rămâne mult așa. Steauana început tot tare și repriza a doua.

După două ocazii ale lui Chipirliu, în minutul 55 a venit și golul. Beța a trimis în adâncime, Chipirliu a pasat, iar Bodișteanu a marcat. A urmat o mare ocazie pentru Morariu, cu un șut de la semi-distanță, dar din minutul 63, Corbu a fost eliminat, după al doilea avertisment. Cu om în plus, Ripensia nu a reușit să se adune prea bine. În minutul 80, David Matei a marcat dintr-o banală lovitură liberă de lângă tușă, fără ca defensiva ripensistă să poată respinge mingea. În minutul 84, se putea reduce diferența din penalty, dar Stoi a trimis în bara laterală, iar în prelungiri, Andreas a băgat-o în ațe, dar din ofsaid.

Ripensia Timișoara: I. Rus – Zamfirescu, Butnărașu, Gladun, C. Lungu – Stoi (cpt.) – Sofran (Rob. Stoica 82′), Vidrăsan (P. Nistor 61′), Rz. Morariu (Cracea 69′), Dav. Ciurel (Vl. Moraru 61′) – Mih. Ene (Andreaș 82′)

CSA Steaua București: H. Iancu (cpt.) – Corbu, Beța, Mihăescu, Ad. Ilie – Enceanu (Dav. Matei 76′), Balgiu, Bodișteanu (Em. Pacionel 86′) – Trică (Șt. Pacionel 76′), Chipirliu, Kayondo (Dr. Gheorghe 46′, D. Oroian 66′)

Iulian Muntean a recunoscut că Ripensia nu a mai fos tpe trend ascendent. ”Astăzi ne-a lipsit un pic de șansă. Într-adevăr, Steaua a dominat prima repriză clar. Au pus presiune, au așteptat o greșeală de-a noastă ca să înscrie, după care jocul s-a schimbat. Poate dacă reușeam să înscriem la penalty echilibram pe final, mai ales că ei erau în zece oameni. Din păcate, atâta s-a putut astăzi. Avem trei meciuri în sezonul asta, toate trei înfrângeri. Toate la limită ar fi fost. Dacă dădeam gol, era în zodia lui 2-1. Dar asta e în momentul de față. Dacă…La noi în aceste trei etape au fost foarte mulți de dacă. De două ori în minutul 89. Sunt curios, spre să nu fi fost penalty în minutul 89. Am fost un pic mai slabi decât la Chiajna, ca și joc. Ori Steaua a pus o presiune mare pe noi în prima repriză. Se pare că ne-a dezavantajat terenul și pe noi și pe ei. De foarte multe ori când voiai să dai viteză jocului, sărea mingea de câteva ori în care, cel puțin pe jocul nostru, te frâna. Nu puteai să aranjezi mingea. Dar, per total, pe final de joc, pe fondul de mulțumire al celor de la Steaua am dominat. Păcat că nu am înscris. M-aș fi bucurat mult pentru Patrick în minutul 90, golul acela cu capul ar fi conta mult pentru el. Pentru că e copil născut în 2005. Am văzut acum grupele. O să ne luptăm pentru baraj. Speranțe întotdeauna avem. Dacă nu am avea speranțe, nu știu de ce am mai veni la fotbal”, a spus antrenorul Ripensiei.

Danile Oprița și-a lăudat elevii, dar a spus că se aștepta ca Ripensia să-i facă viața grea. ”Am început foarte bine jocul, și în prima repriză, și în a doua, când puteam să marcăm nu numai un gol, cel puțin două-trei goluri, pentru că ne-am creat multe ocazii. Dar le-am spus băieților, dacă dai repede golul, trece timpul, intri în criză de timp și pot apărea probleme. Pentru că luăm un cartonaș roșu și s-a văzut ce periculos am trăit pe final. Au ratat și un penalty. Dar eu zic că victoria e meritată, dar putea să fie scorul și mai mare. Pe greșelile noastre. Dar eu zic că am dominat, atât timp cât am fost 11 contra 11 am avut posesia, ei s-au aglomerat. Era doar problemă când va pica golul. Dar un meci greu, la care mă așteptam. Pentru că nu întâmplător au pus probleme și celorlalte echipe, dinainte noastă. Dar importante sunt cele 3 puncte și felicit băieții”, a spus Oprița.

Ripensia e în grupa B de play-out, cu Chiajna, Brașov, Viitorul Pandurii, Dumbrăvița, Progresul și Unirea Constanța. Programul se stabilește luni.