Ripensia Timișoara a cedat la scorul de 3-0 la Arad, cu UTA. Cu doar câteva momente de sclipire, oaspeții nu au putut emite pretenții în fața echipei care domină liga secundă. Arădenii au marcat de două ori prin Buhăcianu și apoi prin Ursu.

UTA a fost determinată din debutul jocului. Arădenii au dominat teritorial partida și i-au ținut pe ripensiști, în mare parte, în propria jumătate. Oaspeții au ieșit doar de câteva ori din propria jumătate. Arădenii au început și ei cu ratări la primele mari ocazii. Mai întâi, Buhăcianu, apoi Tomozei, care a trimis cu capul puțin peste bară. Până la urmă, dominarea s-a fructificat și cu primul gol. În minutul 29, Isac a trimis o pasă filtrantă pentru Buhăcianu, care din unghi, a marcat pe lângă Moldovan. La poarta lui Iacob, Popovici și Tudorache au a fost la finalizare, dar fără execuții periculoase. Până la pauză, Tomozei a mai ratat o ocazie pentru arădeni.

După trecerea pe la vestiare, raportul de forțe din teren a părut că se mai echilibrează, dar mai mult în ceea ce a ținut de posesie și dominarea teritorială. Tot UTA a fost cea care a marcat. În minutul 56, spectatorii s-au enervat după ce Oroian a fost sancționat pentru simulare. Din minutul 62, lumea de pe ”Motorul” a avut motive de liniște, deoarece Buhăcianu a înscris cu stângul, după o centrare a lui Tomozei, și o pasă pornităd e la Isac. Arădenii au mai înscris, în minutul 80. După ce mingea a circulat la Buhăcianu, Rus și Ursu, Hecsko a luftat, iar Ursu a profita și a stabilit scorul final. Ripensia a fost și ea periculoasă pe final. Iacob a scos de sub transversală un șut a lui Urvanțev, iar Popovici a avut o dublă ocazie, prima scoasă de Iacob, iar apoi o bară.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Rrumbullaku – R. Moise, Dam. Isac – Oroian (Miculescu 82′), Al. Ioniţă (Cip. Rus 54′), Bustea (Oct. Ursu 39′) – Buhăcianu

Ripensia: H. Moldovan – Caius Lungu, Apro, Hecsko, A. Macriţchii (Monea 60′) – V. Macriţchii, C. Tudor, Al. Neagu (Urvanţev 64′) – Chera, Al. Popovici, Tudorache (C. Sîrbu 79′)

Antrenorul UTA-ei a lăudat și evoluția Ripensiei. ”Nu pot decât să fiu mulțumit de această victorie. O victorie importantă, pentru noi această întâlnire cu Ripensia a fost un adevărat examen. Este o echipă organizată, disciplinată. A trebuit să avem răbdare, luciditate, să avem acel spirit, pe care mi-am tot dorit să fie la același nivel. Le mulțumit fanilor, pentru că au făcut o atmosferă extraordinară. Am avut și momente în care am suferit, aici e nemulțumirea mea. Ocaziile lor au venit după unele faze exacte. Știam că atunci când avem posesia, avem atac pozițional, Ripensia interpretează foarte bine tranziția pozitivă. Dar victoria noastră nu poate fi contestată. Trebuie să încercăm să fim constanți la ce avem de făcut. Îl felicit pe Alexandru Pelici, reușește să construiască echipe bune. Chiar dacă a pierdut jucători importanți în această iarnă. Echipa a avut momente când a arătat bine, au reușit să împingă jocul de construcție, să ajungă în careul nostru. Pe atac rapid și contraatac, Ripensia e una dintre echipele cele mai eficiente. Mă bucur că am reușit să terminăm jocul fără gol primit”, a declarat Laszlo Balint.

Alexandru Pelici a lăudat și el prestația arădenilor. ”Un joc disputat. Cred că a fost un joc plăcut ochiului pentru cei care au venit la teren. E o victorie meritată. Am avut și noi șansele noastre pe care nu le-am fructificat. Diferența s-a făcut la execuții. Noi încercăm să acumulăm puncte, să ieșim din zona aceea a clasamentului. Poate diferența de scor e un pic cam mare, am avut și noi șanse să înscriem, au fost câteva greșeli personale, dar se întâmplă. Mergem mai departe. Noi am încercat să jucăm, să ne creăm ocazii. Nu am venit să facem anti-joc. Am avut ocazii la 0-0, la prima lovitură liberă. Din păcate, nu am dat pe poartă, ei la prima minge pentru Buhăcianu au reușit să înscrie. Am avut și la 1-0 șansa să intrăm iarăși în joc, apoi s-a făcut 2-0. Și la acest scor am avut ocazii prin Urvanțev și Popovici, de două ori. Atunci (n.r. în tur) a fost puțin diferit, a intrat tot ce era de intrat și ne-am limitat să facem un joc defensiv destul de bun. Astăzi am avut momente de joc când am avut posesia, am încercat să construim prin atac pozițional, nu doar pe tranziție pozitivă”, a punctat Pelici.

Următorul meci al Ripensiei va fi sâmbăta viitoare, de la ora 11, acasă, cu Dunărea Călărași.