S-au scurs două treimi din turul de campionat în Liga a III-a, iar runda a X-a a adus succese pentru Ghiroda și Lugoj, dintre timișenele din seria a IV-a. Millenium Giarmata a pierdut acasă în derby-ul cu ghirozenii, iar Centrul Național de Pregătire și Mama Mia au pierdut și ele.

Vineri, Ghiroda a revenit de la 2-0 la Giarmata și s-a impus cu 5-2. Anagor a deschis scorul pentru Millenium, în minutul 17, iar un minut mai târziu, Gavriluță și-a dat autogol. Au urmat însă cinci goluri pe final:  David Pop (71), Cosmin Saizu (81), Alexandru Baranyi (83, 90+4). Lugojenii au avut și ei o revenire la Hermannstadt 2. Szekely a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 1, dar Mucușă a egalat din penalti în minutul 11, iar Popa i-a adus pe sibieni în avantaj, în minutul 28. Szekely și Velici au adus victoria în repriza a doua, prin reușitele din minutele 53 și 56.

Tot vineri, Centrul Național de Pregătire Timișoara a pierdut cu 5-0 la Sebiș. Au marcat: Marco Enciu (5, 79), Dragoş Săulescu (7, 43 – pen.), Igor Basic (35). Sâmbătă, Mama Mia a pierdut cu 4-0 la International Bălești. La pauză a fost 1-0 în Gorj, după care gazdele au avut penalti, iar formația din Jimbolia și-a mai dat două autogoluri și rămâne fără punct acumulat.

(foto: facebook.com/ACS.Ghiroda)