SCM Timișoara a câștigat la scorul de 98-69 primul joc din grupa de play-out, cu CSM Focșani. Moldovenii au venit cu opt jucători, dintre care Cucu a jucat extrem de puțin.

Timișorenii au reușit ușor să se desprind și au terminat primul sfert la scorul de 18-11. Lucrurile au decurs aproape în aceeași notă în al doilea sfert, pentru 40-30 pe tabelă la pauză. La reluarea jocului, Focșaniul, la care joacă vechi cunoștințe ale iubitorilor baschetului timișorean, precum Brown, Reljic și Coconea, a reușit să revină într-o oarecare măsură în joc. După 26 de minute de joc, s-au apropiat la 52-46, moment în care Dragan Petricevic a cerut time-out și nu s-a sfiit să stirge la elevii săi. Lucrurile au revenit în contextul de până atunci după acest moment, și sfertul trei s-a terminat cu 70-51.

În ultimul sfert, formația moldavă,  a ținut destul de greu pasul. Deși se putea trece la 100, mai ales că erau în teren Schipor, Horga și Stanciu, în ultiele 12 secunde, s-a trecut la strângeri de mână. Petrescu și Dimitrijevic au fost cei mai buni marcatori, cu câte 19 puncte, urmați de Mirkovic cu 14, Scott Grayson, cu 11, Kesar, cu 8, Gajic, cu 7, Năsturescu, cu 6, Stanciu, cu 5, Mitrovic, cu 4, Lazar cu 3 și Horga, cu 2. Justin Baker a fost cel mai bun marcator de la Focșani, cu 20 de puncte.

Dragan Petricevic spune că rezultatul e important pentru că echipa era obosită. ”A fost o victorie muncită în primul rând. Și mie mi-ar plăcea să vin la sală și să văd un galop de 15-0 de la început de meci, dar este al șaselea meci în 8 zile. Sunt aspecte care nu sunt de neglijatm nu e ușor de menținut același focus și aceași concentrare meci de meci. Îmi felicit jucătorii pentru efortul depus, nu am mai avut o zi liberă de nu știu cât timp. Acum vor avea o zi și jumătate. Și noi am avut și bolnavi și accidentați”, a precizat antrenorul.

Mihai Petruț a explicat problemele de lot ale focșănenilor. ”Am reușit să ținem aproape o bună bucată din joc, atâta timp cu câte am avut prospețime. Sigur că cu cât s-a scurs timpul și energia nostră a fost tot mai redusă, datorită faptului că am avut o rotație de doar șapte jucători în seara aceasta. Am avut probleme de lot, accidentări, o răceală în cadrul lotului și doi jucători au venit direct la acest meci după ce au făcut doar un antrenament săptămâna aceasta. Sigur că era de așteptat să nu putem duce la o itensitate bună tot jocul”, a precizat tehnicianul.

SCM Timișoara va juca din nou acasă sâmbăta viitoare, de la ora 19, cu Petrolul Ploiești.