Rugbyștii de la SCM Timișoara au învins astăzi pe CSA Steaua cu 31-21, în Ronaț, la debutul în noua ediție de campionat. A fost un meici jucat în Ronaț după aproape 8 luni, o oauză mai mult decât consistentă.

Steaua a început meciul mai bine. Butnariu a finalizat primule seu, iar Alin Conache a transformat. În minutul 12, Timișoara a reușit eseul, prin Khalmakelidze, transformat de Jipa la 7-7. Conache a marcat apoi din lovitură de pedeapsă pentru steliști, iar Jipa a ratta una pentru bănățeniț. Timișoara a revenit în avantaj la 12-10, după eseul lui Bucur. Rupanu a transformat însă în lovind bara, deci scorul nu s-a modificat. Steaua a revenit în avantaj la 12-13, scor cu care s-a și intrat la pauză, după ce Taniela Ratu a avut curajul unui dropgol, procedeu mai rar întâlnit în rugbyul românesc.

Timișoara a revenit însă în repriza a doua. Bănățenii au dat două eseuri, prin Simionescu și Rupanu. Ambele au rpesupus poziții foarte accesibile pentru transformare, astfel că Jipa nu a ratat, iar scorul s-a dus la 26-13. SCM a rămas în inferioritate, la eliminarea lui Teodorazde. Boboc a dat un eseu pentru Steaua, dar s-a ratat transformarea. Ulterior, Conache a redus diferența la o penalitate, la 26-21. Scor al care timișorenii nu luau bonusul, dar Jgerenaia a dat un ultim eseu. Nu s-a transformat, dar a asigurat primele 5 puncte pentru timișoreni.

Sâmbăta viitoare, Timișoara are meci la Cluj.