SCM Timișoara s-a impus cu 101-68 în meciul cu Laguna București jucat de Ziua Națională. A fost o victorie destul de ușor obținută de timișoreni, în fața echipei ce a promovat sezonul trecut în prima ligă de baschet masculin și care, deocamdată, în această ediție, nu a reușit niciun rezultat pozitiv.

Echilibrul s-a rupt rapid în meci, mai ales că Laguna a condus o singură dată, la 11-12. Primul sfert s-a terminat cu 26-17, iar până la pauză, diferența a ajuns la 54-32. Și scorul după 30 de minute de joc efectiv a fost elocvent, 81-51. Cei mai buni marcatori au fost Gajic și Dimitrijevic, cu câte 17 puncte fiecare, Urmați de Kesar, cu 15, Mitrovic și Petrescu, cu 10 puncte fiecare, Năsturescu și Schipor, cu 9 puncte fiecare, Stanciu, cu 5 puncte, Mirkovic, cu 4, Lazar cu 3 și Scott Grayson, cu 2.Smallwood a dat cele mai multe puncte ale oaspeților, 11.

Dragan Petricevic a apreciat abordarea serioadă a jucătorilor. ”E o victorie pentru care s-a muncit. S-a lucrat, s-a executat tot ceea ce am stabilit. Eu mă bucur în primul rând pentru că nu a existat, nicio seconduă, nicio relaxare. Asta e cel mai important lucru. Nu putem să ne mințim pe noi că șansele sunt egale. Știam că suntme favoriți și că trebuie să câștgăm acest meci. După câteva victorii obținute în ultima perioadă, unele mai greu, altele pentru că am jucat bine, nu ne-am relaxat”, a declarat Dragan Petricevic.

Secundul bucureștenilor Sorin Dragomirescu, a spus că rezultatul a fost cauzat și de factori ce țin de accidentări și deplasare. ”A fost un drum lung, au fost undeva la peste 12 ore. Din păcate, avem și câteva probleme în lot, accidentări. Astăzi, unul dintre jucătorii noștri titulari a făcut o întindere și nu a putut să joace. Planul nu a fost așa de la început, dar din păcate, a ieșit foarte rău pentru noi. Jucătorii Timișoarei sunt experimentați, știam la ce ne expunem astăzi. Din păcate, nu a fost așa cum am plănuit”, a punctat Dragomirescu, trimis la declarații de noul secund al ”rechinilor”, Milan Minic. .

SCM Timișoara are meci marți seara în Cupa Alpe Adria, la Zagreb, cu KK Dubrava. În campionat, va juca sâmbătă, la Corona Brașov.