Voleibalistele de la CSM Lugoj au bifat o nouă victorie, la scorul de 3-2 în deplasare la CSM București. În urma scorului, bănățencele se întorc cu 2 puncte acasă.

”Tigroaicele” au intrat tare în meci și și după primele cinci puncte consecutive, au dus primul set la 25-18. A fost rândul echipei din Banat să fie în avantaj în al doilea set, pe care lugojencele l-au încheiat cu 25-20 și astfel, au egalat situația la general. Jocul bun al oaspetelor a continuat și au luatîncă un set, cu 25-22. A fost un set mai echilibrat în al patrulea act, în care s-a și accidentat Petruța Orlandea, fără să fie ceva foarte grav. Bucureștencele au terminat cu 25-22 și au dus lupta în decisiv.

Aici, lugojencele au mers foarte bine și au terminat totul după 15-12. Yelizaveta Ruban a reușit cele mai multe puncte, 22, pentru Lugoj. La gazde Marjorie Apolinario a fost cea mai bună realizatoare, tot cu 22 de puncte. Joi seara, de la ora locală 19, Lugojul evoluează în deplasare la Tent Obrenovac, în turul optimilor Cupei Challenge. În campionat, Lugojul va primi vizita liderului Rapid.