Poli Timișoara a cedat duminică la scorul de 2-0 în deplasare la Olimpia Cluj, și după întrerupere primei legii, prilejuită de meciurile echipelor naționale. Chiar și așa, alb-violetele rămân cu 38 de puncte, la egalitate cu liderul Farul Constanța.

În minutul 20, Olimpia Cluj a avut deja 2-0, după o „dublă” a Ioanei Bălăceanu. Poli a jucat foarte slab în prima repriză, când a avut o singură ocazie, pe final, a Nikoletei Kurja. Alb-violetele au jucat mai bine în repriza a doua, dar fără ocazii majore. Astfel, cu tot cu primul joc din faza grupelor Cupei româniei, bănățencele au ajuns la cinci înfrângeri consecutive.

Poli Timișoara: 1. Sara Câmpean, 7. Florentina Ancăș (2. Laura Sondore 58’), 6. Melinda Nagy, 96. Claudia Bistrian, 14. Anda Jivan (4. Antonia Bratu 46’), 10. Nikoleta Kurja, 11. Roxana Mirea, 18. Alexandra Boboc, 25. Dana Cioablă (9. Lorena Mihăilesc 46’), 17. Shaira Pera (27. Ariana Bucșa 76’), 19. Andreea Șepețan (28. Aida Bucșa 65’)

Mirel Albon spune că și absențele din echipă duc la aceste rezultate. ”Din păcate continuăm seria rezultatelor negative, dar nici jocul nu a avut parte de îmbunătățiri substanțiale, mai ales în prima repriză. Din punctul meu de vedere am făcut o repriză foarte slabă. Avem în continuare jucătoare care ne lipsesc, accidentate, astăzi am avut și suspendate. Să sperăm că reușim să recuperăm din ele până la ora următoarelor meciuri și repriza a doua ne dă speranțe că putem să ne revenim și să jucăm de la egal la egal cu celelalte echipe din play-off”, a declarat antrenorul pentru siteul clubului.

Poli joacă din nou la Iclod cu Olimpia Cluj miercuri de la ora 15, în Grupa A din Cupa României.