Fotbalistele de la Poli Timișoara au cedat la scorul de 3-0 în deplasare la Farul Constanța, în runda a treia din play-off. Pentru alb-violete, forma proastă din ultima săptămână și ceva continuă.

Formația din Constanța a dominat meciul, mai ales în prima repriză. Istrate a deschis scorul din minutul 15, după o fază la care Câmpean a ieșit din poartă. Istrate a mărit diferența la 2-0 în minutul 23, după o pasă de la Chiper. Poli a avut o singură ocazie toată repriza secundă, dar avea șansa să revină. Din minutul 60, Rus a fost eliminată după un fault al Meluță. S-a jucat deschis, cu mai multe ocazii, dar tot Farul a înscris, pe final, prin Gnaly, servită de Istrate.

Politehnica Timișoara: 1. Sara Câmpean, 5. Teodora Meluță (7. Florentina Ancăș 70’), 6. Melinda Nagy, 4. Antonia Bratu, 14. Anda Jivan, 10. Nikoleta Kurja, 11. Roxana Mirea, 18. Alexandra Boboc (17. Shaira Pera 70’), 96. Claudia Bistrian, 16. Dimitra Ivanova, 9. Lorena Mihăilesc (19. Andreea Șepețan 70’)

Mirel Albon spune că echipa trebuie să-și revină. ”Din păcate continuăm seria meciurilor slabe, cu o primă repriză foarte slabă. Nu reușim să ne regăsim ritmul, să facem jocul nostru. Problemele medicale nu ne dau pace, și astăzi am avut jucătoare care au ieșit accidentate, iar altele care au jucat până la sfârșit, au făcut-o cu probleme. Sperăm să reușim să ne reorganizăm, să ne recâștigăm încrederea în forțele proprii, plăcerea de a juca, plăcerea de a ne lupta pentru ceea ce ne-am propus. Cred că după această serie neagră, vor urma meciuri bune și rezultate bune pentru noi”, a declarat antrenorul pentru siteul clubului.

Sâmbătă, Poli are meci la Csikszereda, de la ora 12.