Poli Timișoara a pierdut primul joc din Grupa a a Cupei României, la scorul de 2-0, cu Csikszereda, acasă. Echipa pare că a intrat într-o perioadă mai proastă, după ce alb-violetele au pierdut un joc și în campionat.

Formația din Secuime a dominat prima repriză, dar fără a înscrie. Apoi a obținut un penalty, după un fault al Clarei Roșu, dar Andrea Herczeg a tras în bară de la punctul cu var. Poli a ratat ocazii, iar acest lucru s-a răzbunat. În minutul 73, Magyarics  a dat gol. În câteva minute, Michaloupoulou a înscris cu capul și a stabilit scorul rundei.

Politehnica Timișoara: 30. Cosmina Roșu, 7. Florentina Ancăș, 2. Laura Sondore, 4. Antonia Bratu, 14. Anda Jivan (5. Teodora Meluță 46’), 10. Nikoleta Kurja, 96. Claudia Bistrian (27. Ariana Bucșa 64’), 28. Aida Bucșa, 9. Lorena Mihăilesc (23. Patricia Șerban 77’), 19. Andreea Șepețan (16. Dimitra Ivanova 64’), 17. Shaira Pera (11. Roxana Mirea 64’)

Mirel Albon spune că orice absență din lot se simte. ”A fost o partidă dificilă în care noi a trebuit să improvizăm, avem jucătoare accidentate, unele nu au putut să joace deloc, pe altele care au avut accidentări mai ușoare le-am introdus în teren. Chiar am crezut că, după o primă repriză în care ne-au dominat ușor, în repriza a doua vom reuși să jucăm mai bine, însă lucrurile nu au stat deloc așa și ele au fost cele care au înscris, au ratat și penalty, au mai avut câteva oportunități mari de a înscrie. Este puțin îngrijorător pentru că ajungem foarte greu la poartă, nu știu ce s-a schimbat de la primul joc cu Clujul”, a declarat antrenorul, pentru siteul clubului.

Poli va juca din nou în cupă în 17 aprilie, la Cluj. Până atunci, duminică de la 13, au meci în campionat, la Farul.