SCM Timișoara va juca și sezonul viitor în Liga Națională de Baschet Masculin, după ce a tranșat cu 87-85 meciul din această seară de pe terenul lui Baschet Club Petrolul Ploiești. Astfel, elevii lui Dragan Petricevic au ajuns la trei succese din seria ce a durat patru jocuri și au reușit să scape de amenințarea retrogradării.

Partida părea că începea mai bine pentru gazde, care au începtu să se distanțeze pe finalul sfertului unui. A fost 20-11 în minutul 9, după un coș al lui Funderburk, iar primele zece minute s-au terminat cu 25-18. Jocul a continuat apoi echilibrat, însă în minutul 18, timișorenii, care aveau avantajul celor două succese de acasă, s-au dus la 36-41 pe tabelă după o triță a lui Kesar. Ploieștenii, care erau obligați să câștige pentru a fi reușit să mute disputa în decisivul de la Timișoara, au reuds diferența la 40-41 la intrarea la vestiare.

Meciul a continuat în aceeași notă, cu puține puncte marcate în debutul sfertului trei. Timișoara s-a distanțat inteligent spre finalul sfertului, când a fost și 53-60, pentru ca în decisiv săs e intre cu 55-60. Cu presiunea pe pe echipa lor, agzdele au revenit la 65-64 în minutul 34, după coșul lui Brkic, iar Timișoara a intrat foarte repede în penalizare. De al 71-71, după egalarea lui Gajic de la linia de liber,e s-a mers cap la capă, și astfel, cele 40 de minute s-au terminat cu 75-75.

S-a intrat în prelungiri cu ambele echipe în penalizare. A fost extrem de strâns, chiar dacă Ploieștiul a condus l a început. Coșul de 87-85 l-a înscris Luka Mitrovic. Kesar a fost cel mai bun marcator al Timișoarei, cu 24 de puncte, urmat de Mitrovic, cu 20, Gajic, cu 10, Scott Grayson, cu 8, Mirkovic, cu 7, Petrescu, Năsturescu și Lazar, fiecare cu 6 puncte. Brkic a dat cele mai multe puncte pentru gazde, 31. Timișoara a avut 45 de recuperări, față de 38 ale gazdelor.

SCM Timișoara și nici Petrolul nu intră în vacanță. Se mai joacă meciuri de clasament. Timișorenii vor juca pentru 11-14 cu SCMU Craiova. Se va juca pe sistemul cea mai bună echipă din trei jocuri, cu primul meci marți, în Oltenia.