Poli Timișoara a pătimit serios și în Vinerea Mare, când a cedat la scorul de 2-1 în deplasare la Farul Constanța. Distanța față de lider a ajuns una de 8 puncte, aproape imposibil de recuperat, ținând cont că alb-violetele au fost mult timp lider în Superliga

Poli însă a putut visa până la pauză, în condițiile în care a condus cu golul marcat în minutul 30, de Shaira Pera. Farul a egalat însă la startul reprizei a doua, cu un șut din poziție dificilă al Laurei Rus. Golul victoriei a venit în minutul 85, prin Laura Chiper, și astfel, a spulberat speranțele polistelor la ceva, în condițiile în care deocamdată și locul 2 pare dificil de obținut.

Politehnica Timișoara: 1. Sara Câmpean, 14. Anda Jivan, 4. Antonia Bratu, 96. Claudia Bistrian (28. Aida Bucșa 69’), 18. Alexandra Boboc (25. Dana Cioablă 62’), 10. Nikoleta Kurja, 11. Roxana Mirea, 5. Teodora Meluță, 17. Shaira Pera, 9. Lorena Mihăilesc (16. Dimitra Ivanova 46’), 19. Andreea Șepețan (99. Emilly Scaramelo 32’)

Alb-violetele au meci miercuri, de la ora 18, de data aceasta pe Știința, cu Banat Girls, în runda a treia din Grupa a de Cupa României. În campionat, pentru Poli urmează un joc la Miercurea Ciuc, duminică, de la ora 11.